Κατέκτησε το πρωτάθλημα ανδρών στο μπάσκετ η ΑΕ Καρλοβάσου

Απογοήτευσαν οι Κροάτες

Με τα γκολ στο ντέρμπι μίσους!

Γράφει ο Αντώνης Κόκκινος Τα πιο ψαγμένα προγνωστικα στοιχηματος για σημερα Θα το κάνω για γούρι μου φαίνεται να γράφω τη στήλη πριν γίνει το

Ο Μιχάλης Χατζηγιάννης στη Σάμο

Κυριακή 28 Ιουλίου στις 21:30 Προαύλιος χώρος 1ου & 2ου Γυμνασίου – Βαθύ Σάμου Ο Μιχάλης Χατζηγιάννης ένας από τους πιο εμπνευσμένους και επιτυχημένους συνθέτες

Οδοιπορικό στους Φούρνους – Θύμαινα – Χρυσομηλιά – Άγιο Μηνά (φωτογραφίες και video)

Το τελευταίο παιχνίδι της αγωνιστικής περιόδου 2017 -2018 στο πρωτάθλημα ανδρών στο μπάσκετ έμελλε να είναι το καλύτερο και όσο αφορά μόνο τα τελευταία λεπτά του τετάρτου δεκαλέπτου κι εκεί όπου διαδραματίσθηκαν τα πάντα.

Το Καρλόβασι νίκησε με 63-62 (επιστρέφοντας από την κόλαση), έκανε μια πολύ μεγάλη ανατροπή και με τη νίκη αυτή στα play off έκανε το 3-0 και κατέκτησε το πρωτάθλημα αγωνιστικής περιόδου 2017-2018.

Το παιχνίδι που ξεκίνησε νωρίτερα κατά 8 περίπου λεπτά ενωρίτερα από την κανονική ώρα έναρξης δεν συγκέντρωσε αρκετούς θεατές, λόγω ότι η ώρα έναρξης δεν βόλευε τους περισσότερους. Έτσι μεταξύ συγγενών και φίλων ξεκίνησε το παιχνίδι με το Καρλόβασι παίζοντας χαλαρά να ελέγχει τον αγώνα, να παίρνει τα ριμπάουντ και επικράτησε στο πρώτο δεκάλεπτο με 16-09. Στο δεύτερο δεκάλεπτο δεν υπήρχε Καρλόβασι, το ένα λάθος διαδέχονταν το άλλο, αστοχία στα σουτ, ενώ οι παίκτες του Ικάρου εκτός από το μυαλωμένο παιχνίδι που έκαναν, είχαν και την τύχη με το μέρος τους κι έτσι ότι και αν έκαναν, η τελική προσπάθεια κατέληγε στο καλάθι της γηπεδούχου ομάδας. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με σκορ 29-38.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ίκαρος απλά έκανε συντήρηση δυνάμεων, εφόσον σε ρόστερ παικτών υστερούσε του Καρλοβάσου, αλλά και πάλι η αστοχία είχε τον πρώτο λόγο για το Καρλόβασι, ενώ η κούραση φαινόταν σιγά – σιγά στους παίκτες του Ικάρου. Πλην όμως στο τελείωμα του 3ου δεκαλέπτου η διαφορά είχε μεγαλώσει και πάλι υπέρ του Ικάρου. 38-50.

Κι ενώ όλοι πιστεύαμε ότι στο τέταρτο δεκάλεπτο, απλά ο Ίκαρος θα έκανε σωστή διαχείριση του χρόνου με τελείωμα των επιθέσεών του στα τελευταία δεύτερα (όπως κι έγινε σε ορισμένες περιπτώσεις), το Καρλόβασι πίεσε, έτρεξε δαιμονισμένα και στη ρώσικη ρουλέτα των σουτ τριών πόντων (πάντα αβίαστα), ευτύχησε όλα να βρούνε στόχο. Στο τέταρτο δεκάλεπτο το Καρλόβασι πέτυχε επτά (!!!!) τρίποντα, δηλαδή 21 από τους 25 πόντους που σημείωσε.

00TelikosPlayoffBasket01

Στα τελευταία τέσσερα δεύτερα του αγώνα κι ενώ το σκορ ήταν 61-62, το Καρλόβασι πέτυχε δίποντο με τον Αλούπη κάνοντας το 63-62, η Γραμματεία δεν πέρασε τους πόντους στον πίνακα (παρέμεινε το 61-62), οι παίκτες του Ικάρου νόμιζαν ότι προηγούνταν κι έτσι πέρασαν τέσσερα δευτερόλεπτα με τους παίκτες και των δύο ομάδων να κοιτάζονται αμήχανα. Για το συγκεκριμένο γεγονός η ομάδα του Ικάρου έκανε ένσταση.

Τελικό σκορ 63-62, η ομάδα του Καρλοβάσου πρωταθλήτρια και θα εκπροσωπήσει το Νομό Σάμου στους αγώνες μπαράζ στην Αθήνα για την άνοδο στη Γ΄Εθνική κατηγορία.

Τα δεκάλεπτα:16-09, 13-29, 09-12, 25-12.

Διαιτητές: Κώστας Γιώτης – Γιώργος Χατζημιχάλης.

Τα μετάλλια επέδωσαν η πρόεδρος του ΔΟΠΠΟΝΑΣ κα Άννη Ανδρεάδου και ο βουλευτής Σάμου κ. Δημήτρης Σεβαστάκης, ενώ το κύπελλο ο ΓΓ της ΤΕ ΕΟΚ Σάμου κ. Γιάννης Ψωμάς.

Αναμνηστικές πλακέτες για την προσφορά τους στην ομάδα του Καρλοβάσου δόθηκαν από τον κ. Βαγγέλη Μαούνη αντιπρόεδρο της ΤΕ ΕΟΚ Σάμου στους καλαθοσφαιριστές Καραδήσογλου, Αλούπη και Γκιάτα.