Στον τελικό… των τελικών… πρωταθλήτρια στις κορασίδες η Αναγέννηση Σάμου

Γράφει ο Αντώνης Κόκκινος Τα πιο ψαγμένα προγνωστικα στοιχηματος για σημερα Θα το κάνω για γούρι μου φαίνεται να γράφω τη στήλη πριν γίνει το

Μεγάλη δωρεά στο Διαδημοτικό Κοινωνικό Παντοπωλείο Σάμου από την Περιφέρεια Βορείου Αιγαίου

Τη Μ. Τετάρτη 1η Μαΐου 2024, η Περιφέρεια Βορείου Αιγαίου με εκπρόσωπο τον Αντιπεριφερειάρχη Σάμου κ. Μαυρατζώτη, πραγματοποίησε μια πολύ σημαντική δωρεά προς το Διαδημοτικό Κοινωνικό

Πρόγραμμα 5ου ψεκασμού καταπολέμησης κουνουπιών έτους 2018 για το Δήμο Σάμου

Ίσως ένα από τα καλύτερα παιχνίδια των τελευταίων ετών παρακολούθησαν όσοι βρέθηκαν στο κλειστό γυμναστήριο Βαθέος το Σάββατο βράδυ (06/04). Εκεί οι δύο καλύτερες ομάδες που προκρίθηκαν στον τελικό του Final 4, έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό για την κατάκτηση του τροπαίου.

Αναγέννηση και Πολυκράτης χάρισαν τρείς εκπληκτικούς αγώνες, με τον τελικό να είναι μακράν ο καλύτερος αγώνας. Άλλωστε οι δύο προηγούμενοι αγώνες συνηγορούσαν ότι θα γινόταν κάτι τέτοιο. Οι ομάδες έφτασαν στον τελικό έχοντας από μία νίκη, η Αναγέννηση με 3-0 σετ και ο Πολυκράτης με 3-1 σετ.

Αν και ο τελικός ξεκίνησε φαινομενικά εύκολα για την Αναγέννηση προηγούμενη με 2-0 σετ, «πιάνοντας» όπως θα λέγαμε στον ύπνο τον Πολυκράτη, εντούτοις η αποθέωση του βόλεϊ συνέβη στο 3ο σετ, εκεί όπου ο Πολυκράτης προηγούνταν σταθερά και έφτασε να προηγείται 24-19. Πριν το set/ball όμως η Αναγέννηση δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και με μία φοβερή αντεπίθεση από το 19-24 που έχανε, ισοφάρισε σε 24-24, αλλά ο Πολυκράτης με φοβερά ψυχικά αποθέματα πήρε το σετ 27-29.

Καλύτερος ο Πολυκράτης και στο 4ο σετ, με την Αναγέννηση να δείχνει κουρασμένη, πήρε σχεδόν εύκολα το σετ με 21-25.

00AssaKorasides02

Και στο tie break, δεν υπήρχαν συστήματα, δεν υπήρχε το εντελώς καθαρό μυαλό. Εκεί μίλησε η καρδιά και η ψυχή. Που αυτά τα δύο τα είχε λίγο παραπάνω η Αναγέννηση και πήρε το σετ (tie break).

Στον τελικό όποια ομάδα και να νικούσε, θα το άξιζε. Δίκαια θα κατακτούσε το πρωτάθλημα. Παίκτριες που στην πορεία τους και όσο μεγαλώνουν θα δίνουν πάντα το κάτι παραπάνω. Παίκτριες με πολύ καλή ποιότητα. Άλλωστε δεν είναι τυχαίο που σε κάθε αγώνα βόλεϊ τα κλειστά γυμναστήρια γεμίζουν από κόσμο.

Πρωταθλήτρια στέφθηκε η Αναγέννηση, θα μπορούσε να ήταν και ο Πολυκράτης, τα εύσημα ανήκουν και στους δύο προπονητές που χρόνια τώρα έχουν καταθέσει τα διαπιστευτήριά τους με τη δουλειά που κάνουν.

Πολλά και τα δάκρυα από το κορίτσια. Κάποιες με λύπη γιατί δεν κατάφεραν να κερδίσουν το τρόπαιο, κάποιες από χαρά που το κατέκτησαν, αλλά και γιατί δεν μπόρεσαν να παίξουν. Αυτά όμως είναι τα όμορφα του αθλητισμού. Τα όμορφα συναισθήματα χαρά και λύπης που εναλλάσσονται.

Συγχαρητήρια αξίζουν και στο φίλαθλο κοινό για την έντονη παρουσία του στις κερκίδες του κλειστού γυμναστηρίου, όπου με τα συνθήματα και τα χειροκροτήματα παρότρυναν τις δύο ομάδες, αλλά τη μάχη κέρδισαν οι του Πολυκράτη που ήταν περισσότερο ένθερμοι.

00AssaKorasides03

ΑΣΣ Αναγέννηση – ΑΟ Πολυκράτης: 3-2 σετ.

25-18 (σε 22 λεπτά), 25-17 (σε 24 λεπτά), 27-29 (σε 34 λεπτά), 21-25 (σε 28 λεπτά) 15-11 (σε 17 λεπτά).

ΑΣΣ Αναγέννηση (Φαράτσης): Φράγκου, Σπέη, Λαμάϊ, Γκίκα, Κωνσταντέλλη, Κουτσουάϊ, Καλιού (λ), Χατζηανδρέου, Γκουντίντα, Γεροντή, Μιχάλα.

ΑΟ Πολυκράτης (Νικολαϊδης): Κυριαζή, Διβανέ, Πέρου, Μποτωνάκη Κ. (λ), Νικολαϊδη, Βακρά, Κυπραίου, Σπάγου, Βαλωμένου (λ), Γρηγοριάδη, Πασαλίδη, Μιχηλιού, Μποτωνάκη Σ. , Βορδώνη.

Διαιτητές: Μουζάλας – Μακρόγλου.