O νέος προπονητής της Αναγέννησης έφερε και την πρώτη νίκη

Με το δεξί έκανε ποδαρικό ο νέος προπονητής της Αναγέννησης κ. Γιώργος Τουρνάκης και ήρθε η πρώτη νίκη της ομάδας στη φετινή αγωνιστική περίοδο με αντίπαλο τον Ρ.Σ.Φ.Π. Τελχινίς Ρόδου. Η Αναγέννηση νίκησε την ομάδα της Ρόδου με 3 – 1 σετ, παίζοντας πολύ καλό βόλεϊ, αν εξαιρέσουμε το τρίτο σετ, όπου εκεί έγιναν κάποια λάθη, η ομάδα της Ρόδου ανέβασε την απόδοσή της και χάθηκε το 3ο σετ. Όμως στο 4ο σετ έπαιξε πιο σοβαρά, νικώντας με 3-1 και δεν έδωσε περιθώρια στον Τελχινίς να διεκδικήσει το σετ, παίρνοντας ένα βαθμό ή ακόμα και τη νίκη.

Αν εξαιρέσουμε το 1ο και 2ο σετ όπου είχαμε την έντονη παρουσία μαθητών από Δημοτικά – Γυμνάσια και Λύκεια, η ώρα διεξαγωγής του αγώνα (13:00), ήταν απαγορευτική για κάποιον εργαζόμενο που θα ήθελε να παρακολουθήσει τον αγώνα. Αυτό όμως έγινε για να εξυπηρετηθεί συγκοινωνιακά η ομάδα της Ρόδου.

Τα σετ: 25-18 (21΄), 25-12 (20΄), 22-25 (24΄), 25-15 (22΄).

ΑΣΣ Αναγέννηση: Πανταζή, Πολίτη, Μιχαλιού, Βαλιδάκη, Φράγκου Β, Μαγγιρίδου, Σπηλιωτοπούλου, Μαραθοκαμπίτου Σ., Μαραθοκαμπίτου, Σκούνα, Φράγκου Μ .

ΡΣΦΠ Τελχινίς Ρόδου: Αμοριανίτη Ν. , Τερζίου, Γιαννέλλη, Δαουτοπούλου, Βράτσαλη , Αποστολάκη, Χρυσοχόου, Βερβερίδη.

Μετά το τέλος του αγώνα ο προπονητής της Αναγέννησης κ. Γιώργος Τουρνάκης έκανε τις παρακάτω δηλώσεις:

«Το παιχνίδι φάνηκε ότι ήταν εύκολο, αν κερδίζεις 2-0, το τρίτο σετ πάει λίγο πιο χαλαρά, έτσι κι εμείς χαλαρώσαμε και το χάσαμε, ενώ το 4ο σετ το πήραμε εύκολα. Από δω και πέρα θέλει πολύ δουλειά και υπομονή και πιστεύω ότι θα έρθουν και καλύτερες μέρες. Είδα ότι οι κοπέλες της Αναγέννησης έχουνε αγωνιστικά προσόντα, τα οποία ήταν ανεκμετάλλευτα. Θέλω να βοηθήσω την ομάδα να ξεπεράσει τις δύσκολες καταστάσεις, βέβαια είναι αρκετά δύσκολο, αλλά στα δύσκολα είμαστε μπροστά».