Με νίκη κόντρα στον Απόλλωνα Σμύρνης, συνεχίζει αήττητος ο Κέρκης Μαραθοκάμπου

Γράφει ο Αντώνης Κόκκινος Τα πιο ψαγμένα προγνωστικα στοιχηματος για σημερα Θα το κάνω για γούρι μου φαίνεται να γράφω τη στήλη πριν γίνει το

O Μητροπολίτης μας κοντά στα παιδιά μας

Ὁ Σεβασμιώτατος Ποιμενάρχης μας στά πλαίσια τῶν Ποιμαντικῶν του δράσεων ἐν ὂψει τῶν ἑορτῶν τοῦ Πάσχα, τήν Πέμπτη 25 Ἀπριλίου, Χοροστάτησε καί ὁμίλησε στόν Ἱερό

Ρεπορτάζ: Ηλιάνα Τζούφα

Την τέταρτη συνεχόμενη νίκη του σε ισάριθμα παιχνίδια πέτυχε η ανδρική ομάδα βόλεϊ του Κέρκη Μαραθοκάμπου κόντρα στην αντίστοιχη ομάδα του Απόλλωνα Σμύρνης κερδίζοντας με 3-0 σετ, στο ντέρμπι κορυφής του δεύτερου υπομίλου, περνώντας έτσι στην πρώτη θέση της βαθμολογίας. Ο αγώνας πραγματοποιήθηκε το Σάββατο (24/11) στο γεμάτο από φιλάθλους κλειστό γυμναστήριο Καρλοβάσου στο πλαίσιο της τέταρτης αγωνιστικής για την Α2 Εθνική Κατηγορία.

Στο πρώτο σετ του αγώνα η ομάδα του Κέρκη Μαραθοκάμπου μπήκε δυναμικά και κατάφερε να διατηρήσει καθ’ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού διαφορά τριών πόντων απέναντι στην νεανική ομάδα του Απόλλωνα Σμύρνης κατακτώντας το σετ με 25-19.

Στο δεύτερο σετ οι γηπεδούχοι συνέχισαν την καλή τους εμφάνιση κόντρα στην «Ελαφρά Ταξιαρχία», ανοίγοντας την μεταξύ τους διαφορά έως και δέκα πόντους (στο 14-4), κερδίζοντας έτσι με 25-15.

Στο τελευταίο σετ οι φιλοξενούμενοι πίεσαν την ομάδα του Κέρκη πού βρέθηκε για λίγο πίσω σκορ ψάχνοντας ένα καλύτερο , όμως η ομάδα του Μαραθοκάμπου ήταν καλύτερη και αυτή που πήρε το παιχνίδι με 25-23.

Μετά την λήξη του αγώνα ο προπονητής του Κέρκη Μαραθοκάμπου, Γιάννης Λαδιανός μίλησε για την εμφάνιση της ομάδας του στο παιχνίδι αλλά και για την στήριξη των φιλάθλων λέγοντας:

«Σήμερα κάναμε ένα εξαιρετικό παιχνίδι, το καλύτερο μέχρι στιγμής, ο κόσμος μας έδωσε παλμό και ενέργεια» ενώ τόνισε ότι «το παιχνίδι πήγε όπως το είχαμε σχεδιάσει, ακολουθήσαμε πιστά την τακτική μας καθόλη τη διάρκεια του αγώνα παρ’ ότι ο συνάδελφος προπονητής άλλαξε κάποιες περιστροφές σε κάποια σετ, παίξαμε καλά και ήμαστε παρά πολύ ευχαριστημένοι.»

Επιπλέον για το τρίτο σετ δήλωσε: «Στο τελευταίο σετ όταν μια ομάδα χάνει, καταναλώνει πολύ ενέργεια και δίνει ο,τι έχει και δεν έχει, εκεί λίγο επαναπαυθήκαμε, υπήρξαν κάποιες κόντρα φάσεις όπου μας πλησίασαν στο σκορ όμως στο τέλος πήγαν όλα καλά» Για τον αγώνα μίλησε και ο παίκτης του Κέρκη Μαραθοκάμπου, Γιάννης Αλεξίου επισημαίνοντας ότι: «ο Απόλλωνας είναι μια πάρα πολύ καλή ομάδα, σήμερα παίξαμε καλά και αυτό φάνηκε στο αποτέλεσμα. Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά!, στον κόσμο που ήταν “ζεστός” από την αρχή στα εντός και εκτός έδρας παιχνίδια που ακολουθεί την ομάδα αυτό είναι σημαντικό και μας βοηθάει πάρα πολύ». Αναφορά έκανε και στους φιλάθλους της ομάδας προσδοκώντας ακόμη περισσότερο κόσμο στο γήπεδο ενώ για το τελευταίο σετ του αγώνα τόνισε: «Περιμέναμε αυτή την αντίδραση σε κάποιο σετ από τα παιδιά, όμως εμείς καταφέραμε και το πήραμε». Ο προπονητής του Απόλλωνα Σμύρνης, Τάσος Κουμπλής δήλωσε μεταξύ άλλων ότι: «παίξαμε πάρα πολύ άσχημα, όλες οι δεξιότητες που έχει το βόλεϊ πήγαν στραβά, δεν υπήρξε κάτι που να πήγε καλά στον αγώνα», προσθέτοντας για το τρίτο σετ: «δοκιμάσαμε και με ανορθόδοξο σχήμα με το οποίο δεν έχουμε ξανά παίξει και “γεμίσαμε”το σετ. Δεν παίξαμε σήμερα βόλεϊ, ο Κέρκης ήταν πολύ καλός, συγχαρητήρια…αυτό δεν μειώνει την αξία της νίκης της ομάδας του Κέρκη»

Τα σετ (3-0): 25-19, 25-15, 25-23

Διαιτητές: Κουτσούλας – Καραδημητρίου

ΑΣ Κέρκης (Λαδιανός): Χατζηνικολάου, Αλεξίου, Κνήτης, Γεωργίου , Παπακυριάκου, Περγάμαλης, Κατσακούλας, Αδαμόπουλος, Αγγελής, Πολυχρονιάδης

ΓΣ Απόλλων (Κουμπλής): Κουτσομύτης, Κάτσικας, Παύλου, Μελιγγιώτης, Σαλωνίτης, Κεχαγιάς, Μουσίκας, Σαμαντάς, Μάρκου, Βασιλακόπουλος, Τασάκος, Μπαρμπούνης.

Περισσότερες φωτογραφίες μπορείτε να δείτε ΕΔΩ κι ΕΔΩ …