Αγώνας δρόμου «Τιμή και Δόξα στον Ιερό Λόχο»

Απογοήτευσαν οι Κροάτες

Με τα γκολ στο ντέρμπι μίσους!

Γράφει ο Αντώνης Κόκκινος Τα πιο ψαγμένα προγνωστικα στοιχηματος για σημερα Θα το κάνω για γούρι μου φαίνεται να γράφω τη στήλη πριν γίνει το

Ο Δήμος Ανατολικής Σάμου σε συνεργασία με το 4ο ΕΤΕΘ, διοργάνωσε τιμητικό αγώνα δρόμου, ο οποίος πραγματοποιήθηκε την Κυριακή (06/11), με σημείο εκκίνησης το μοναστήρι της Αγίας Ζώνης και τερματισμό το μνημείο του Ιερού Λόχου, πλησίον της Μονής Ζωοδόχου Πηγής, μια διαδρομή περίπου επτά (7) χιλιομέτρων.

Στον αγώνα έλαβαν μέρος αθλητές προερχόμενοι από το στρατό, καθώς και πολίτες. Οι αθλητές χωρίστηκαν σε τρεις κατηγορίες: ανδρών, γυναικών και στρατού.

Στο τέλος του αγώνα δρόμου, απονεμήθηκαν στους αθλητές αναμνηστικά διπλώματα και μετάλλια, καθώς και συνολικά εννέα (9) κύπελλα για τους τρεις πρώτους νικητές της κάθε κατηγορίας.

Ν’ αναφέρουμε ότι περίπου 90 άτομα πήραν μέρος στον παραπάνω αγώνα, ενώ είκοσι εξ’ αυτών, στρατιωτικό προσωπικό του 4ου ΕΤΕΘ πήραν μέρος έχοντας φόρτο στην πλάτη τους που ξεκίναγε από δέκα κιλά και όσο επιθυμούσε ο καθένας και φυσικά τον ατομικό τους οπλισμό.

Όσοι δήλωσαν συμμετοχή, τερμάτισαν σε ικανοποιητικούς χρόνους, ενώ ο πρώτος (Τάκης Φώκος) τερμάτισε σε περίπου μισή ώρα μετά την εκκίνηση.

Η Ελληνική Ομάδα Διάσωσης (παράρτημα Σάμου) είχε την ευθύνη της ασφάλειας των αθλητών, αλλά δεν χρειάστηκε να επέμβει. Μεγάλη και η συμβολή των εθελοντών του κλιμακίου Βαθέος.